Utorak, 27.06.2023 | 09:06
Nakon mnogo godina, Divčibare su ponovo u fokusu i privlače sve više turista i investitora kako iz Valjeva, tako iz Beograda i Novog Sada.
Iako nove investicije pune gradski budžet, pa je tako građevinska naknada za zemljište podignuta sa otprilke 30e na maksimalnih 100e po metru kvadratnom, javila se bojazan da će doći do prekomerne urbanizacije ovog turističkog centra. Neki ne vide problem u tome, neki žele da zadrže prirodne lepote Divčibara i ograniče gradnju. Međutim, kakva je politika gradske vlasti i u kom smeru će se dalje razvijati Divčibare?
Osnov dobrog urbanističkog plana je dobro isprojektovna infrastrukturna mreža od koje je i počela nova izgradnja Divčibara. Pa je tako, prema rečima gradonačelnika Valjeva, Lazara Gojkovića, završen put Krčmar – Divčibare koji je godinama predstavljao problem. Završena je i trafostanica koja omogućava nesmetano snabdevanje električnom enegrijom na području ovog turističkog centra, pa je tako rešen i ovaj višedecenijiski problem. U toku su i radovi na izgradnji vodovodne mreže, kao i novi rezervoar koji će podkrepiti potrebe. Jedna od najvažnijih stavki kako bi priroda ostala netaknuta je i kanalizaciona mreža za koju je izdvojen novac iz Republičkog budžeta i u toku je njeno projektovanje koje je pri kraju. Pored svega ovoga, a usled sve veće zainteresovanosti turista za ovu destinaciju, pojavile su se gužve i problem parkiranja, upravo zato je izgrađen parking kod ski staze Crni vrh, u toku su radovi na izgradnji parkinga kod Pošte gotovo u samom centru Divčibara a gradi se i podzemna garaža u privatnom vlasništvu.
Kada je u pitanju Plan detaljne regulacije turističkog centra Divčibare, koji je pretrpeo tri izmene a koji sadrži sve uredbe vezane za izgradnju na Divčibarama, Vladimir Balgojević, član Gradskog veća zadužen za Divčibare istakao je da pored povećanja građevinske naknade ono što čuva ovu planinu od divlje izgradnje i prekomerne urbanizacije su novi restriktivni urbanistički parametri. Pa je tako zauzetost parcele pod objektom, kao osnovni urbanistički parametar 15%, dok je na drugim planinama od 40% pa naviše. Dodajmo tome mnogo veći procenat zelenih površina, kao i manju spratnost, ali i nemogućnost izgradnje u vikendaškim naseljima.
Još jedna bitna stavka u razvoju jedne planine je i brendiranje turističkog centra a gradske vlasti istakle su da rade na istraživanju istorijskih činjenica pa i svedočenja o mitološkim predanjima koji će rezultiraati kreiranjem brenda koji će predstavljati temelj turističke ponude.
Možda na Divčibarama nećete uživati u ogromnim, velelepnim zgradama, noćnim klubovima, ali ćete svakako uživati u netaknutnoj prirodi, mnoštu outdoor aktivnosti i istorijskim lokalitetima. Upravo zbog svega navedenog, Divčibare jesu i uvek će biti pitome i tihe.
Ostavite komentar