Utorak, 07.05.2024 | 11:07
Dobro je poznato da je nagli razvoj Divčibara počeo 2019. godine sa otvaranjem hotela „Crni vrh“ koji je u vlasništvu proslavljenog košarkaša i reprezentativca , Miloša Teodosića. Nakon toga počinje urbanizacija ovog mesta i sve veće interesovanje turista ali i investitora!
Brojni su problemi sa kojima su se Divčibare borile, od lošeg puta, preko problema sa vodosnabdevanjem, strujom, kanalizacijom pa sve do manjka sadržaja koji bi privukao turiste.
ŠTA JE POSTIGNUTO U POSLEDNJIH 5 GODINA I U ŠTA JE ULOŽENO PREKO 20 MILIONA EVRA?!
Infrastruktura je osnov razvoja jednog mesta, pa je tako prvi projekat koji je započet i završen asfaltiranje puta od Krčmara do Divčibara. Obzirom da su Divčibare najbliži planinski centar od Beograda i Novog Sada, sa završetkom radova turisti su počeli da dolaze u sve većem brojem a samim tim rasla je i zainteresovanost investitora.
Pored hotela „Crni vrh“ , otvoren je i hotel „Royal Mountain“ ali izgrađeni su i mnogi apartmanski kompleksi što je stvorilo nove probleme.
Nakon toga javlja se nova bojazan „Da li će Divčibare postati novi Zlatibor?!“ . Dosta se govorilo o „Zlatiborizaciji“ , a mnoga udruženja i građani negodovali su zbog urbanizacije koja je bila neminovna obzirom da je popularnost Divčibara rasla. Nakon meseci borbe i više izmena plana generalne regulacije , sada na Divčibarama investitori pored niza uslova imaju prava da grade samo na 15% parcele čime je sprečena preterana urbanizacija. Pored toga, naknada za građevinsko zemljište porasla je sa oko 30e na 100e po kvadratu, pa će tako investitori morati da izdvoje znatno veći novac za gradnju a sav novac od naknade sliva se u budžet grada Valjeva.
Sa većim brojem turista, javio se i problem manjka parking mesta. Ovaj problem je rešen izgradnoj velikog parkinga u centru Divčibara koji može da primi 50 automobila i 16 autobusa, a asfaltiran je i parking kod ski staze „Crni vrh“, dok je projektovan i u planu je da se izgradi još jedan parking čime će se u potpunosti rešiti ovaj problem.
Jedan od najvećih problema sa kojima su se Divčibarci mučili je loše snabdevanje električnom energijom, pa su tiristi često ostajali u mraku sve dok nije izgrađena trafo stanica koja je povezana u dva smera (ka Požezi i ka Mionici). Sproveden je i optički internet što je Divčibare svrstalo među omiljene destinacije IT nomada ali i idealno mesto za velike korporacije i Team Building-e.
I pre velikog turističkog boom-a, ovo mesto kuburilo je sa vodosnabdevanjem. Brojne pritužbe su stizale, kako od vlasnika hotela i apartmana, tako i od samih turista koji su neretko ostajali bez vode u jeku turstičkih sezona. Posle mnogo godina, konačno je proširena vodovodna mreža. Divčibare se snabdevaju iz dve nove bušotine (kod hotela „Pepa“ i kod dečijeg odmarališta „Stevan Filipović), takođe je izgrađen i novi rezervoar što je rezultiralo da po prvi put praznici prođu bez prekida u vodosnabdevanju.
NAJVEĆI PROBLEM!
Nesumnjivo najveći problem Divčibara je kanalizacija, što je dodatno došlo do izražaja sa sve većim brojem posetilaca iz godine u godinu , pa se često mogu videti prizori izlivanja fekalija . Međutim, grad Valjevo izradio je plan nove kanalizacione mreže od čak 12km, kao i postrojenje za preradu otpadnih voda. Nakon izrade ovog plana , Ministarstvo zaštite životne sredine odobrilo je ovaj projekat, izdvojena su sredstva a početak izgradnje kanalizacije očekuje se u ovoj godini, nakon tendera za koji je se trenutno prikuplja dokumentacija.
Sa izgradnjom kanalizacione mreže, Divčibare će imati potpuno rešenu infrastrukturu koja je osnov za dalji razvoj. Sledeći korak je brendiranje Divčibara kao i unapređenje turističkog sadržaja. Šta grad Valjevo planira kada je reč o ponudi turistima čitajte narednih dana na portalu hellodivcibare.com.
Hvala na velikom trudu.